Każdy z nas z pewnością doskonale zna najważniejsze zwyczaje i obyczaje, związane z nastaniem okresu przedświątecznego i wielkanocnego. W tym czasie przygotowujemy samodzielnie lub razem z dziećmi kolorowe, piękne i oryginalne palmy wielkanocne oraz różnego rodzaju stroiki i dekoracje do mieszkania, wnoszące do wnętrz wiosenny, radosny nastój oczekiwania.

Tradycje Niedzieli Palmowej okazują się ciągle żywymi i kultywowanymi w wielu regionach Polski, gdzie rok rocznie wykonuje się zwyczajowe palmy z papieru, bibuły lub z dekoracją ze świeżych, sezonowych kwiatów oraz wiosennych gałązek z pąkami i baziami. Co ciekawe, przed Wielkim Tygodniem organizuje się także liczne konkursy na najpiękniejszą lub najwyższą palmę wielkanocną, wykonaną tradycyjnymi technikami.

Bez wątpienia najbardziej znanym konkursem na najwyższą palmę, jest ten odbywający się cyklicznie w miejscowości Lipnica Murowana w województwie małopolskim. Prezentowane podczas konkursów Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego dekoracje nierzadko osiągają powyżej 30 metrów wysokości, co czyni jet niezwykle oryginalnymi i wartymi obejrzenia. Przygotowywanie takiej palmy krok po korku zajmuje jednak sporo czasu, zatem pragnąc wziąć udział w tym konkursie i mieć duże szanse na wygranie go, prace nad palmą warto rozpocząć już na kilka tygodni przed Niedzielą Palmową.

Jak się okazuje, Lipnica Murowana nie jest jedyną polską miejscowością, w której organizuje się zwyczajowe konkursy na najwyższe i najpiękniejsze palmy wielkanocne. Podobne tradycje kultywuje się obecnie również na Kurpiach, w szczególności w okolicach miejscowości Nysa oraz Lipniki. Również w Limanowej odbywa się przed Wielkanocą pokaz konkursowych palm z bukszpanu, wikliny lub kolorowego papieru. Co ciekawe, zgłaszane do konkursów palmy nie mogą zawierać żadnych metalowych elementów.

W wielu regionach kraju konkursowe palmy świąteczne wykorzystywane są do tradycyjnych i symbolicznych procesji, nawiązujących do historii witania Jezusa w Jerozolimie, odbywających się w czasie nabożeństwa w Niedzielę Palmową. Pochód z wysokimi, kolorowymi i oryginalnymi, ręcznie robionymi palmami zobaczyć można między innymi w miejscowościach takich jak Nowy Staw, Tokarnia czy Szydłowiec. 


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/seo/public_html/280.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-niedzielapalmowa-eu`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases.' in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/seo/public_html/280.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/seo/public_html/280.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/seo/public_html/280.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/seo/public_html/280.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/seo/public_html/280.pl/wp-includes/load.php(679): do_actio in /home/seo/public_html/280.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367