Instruktaż wykonania palmy z bibuły i krepiny

Tradycja ręcznego przygotowywania różnokolorowych palm wielkanocnych jest ciągle żywa w polskiej kulturze. Również za granicą na obchody Niedzieli Palmowej robi się z najróżniejszych materiałów i tworzyw niebanalne, dekoracyjne i eleganckie palmy, które następnie, w Wielką Sobotę pali się, uzyskując w ten sposób popiół na Środę Popielcową.

Aby zatem odpowiednio uczcić tegoroczne obchody Niedzieli Palmowej oraz najważniejsze, wielkanocne tradycje, warto samodzielnie lub z pomocą najmłodszych domowników przygotować krok po kroku pomysłowe palmy i efektowne dekoracje. Zależnie od naszych potrzeb, możemy z łatwością zrobić na przykład oryginalną palmę z suchego makaronu, gałązek bukszpanu lub pędów z baziami. Innym, równie popularnym pomysłem może być także wykonanie eleganckiej i kolorowej palemki z krepiny lub cienkiej bibułki.

Pragnąc własnoręcznie przygotować taką palmę należy na początek przede wszystkim zgromadzić niezbędne materiały i akcesoria. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się oczywiście w długi patyczek lub drut, z którego następnie przygotujemy solidny stelaż na palmę. Długość patyczka powinna być w tym przypadku uzależniona od referowanej przez nas wielkości gotowej palmy. Do wykończenia dekoracji można będzie natomiast z powodzeniem użyć barwnych tasiemek i wstążek, koralików lub papierowych kwiatów, wykonanych przykładowo metodą origami.

Dolną część palmy można będzie w następnym etapie owinąć kawałkiem kolorowej bibuły lub miękkiego materiału, tworząc w ten sposób wygodny i estetyczny uchwyt. Następnie poszczególne części wielkanocnej palmy można udekorować innymi odcieniami krepiny lub papieru kolorowego, wykonując poziome lub spiralnie skręcone pasy. Do ozdobienia takiej palmy można będzie następnie użyć świeżych, wiosennych gałązek z pędami i pąkami, suszonych kwiatów lub ozdób z makaronu bądź papieru.

Kolorowe, papierowe kwiaty i ozdoby doskonale sprawdzą się przy wykończeniu palmy. Dodatkową dekoracją mogą być również papierowe kokardy lub cienkie, bibułkowe tasiemki, efektownie oplatające palmę na całej jej długości. Podczas przygotowywania tradycyjnych palm pamiętajmy jednak o mocnym i solidnym połączeniu wszystkich użytych tworzyw i materiałów. Bibułę oraz krepinę najlepiej będzie łączyć za pomocą zwykłego kleju biurowego. Poszczególne elementy możemy też z łatwością przywiązać do stelaża mocną nicią lub barwną włóczką.